Každý z nás sa snaží chrániť si svoje súkromie najviac ako sa len dá. Ochrana súkromia však nesúvisí len s tým, aké informácie o sebe zdieľame na sociálnych sieťach, prípadne aké zabezpečenie použijeme pri voľbe hesla či dvojfaktorového overenia prihlásenia. Určite aj vy viete, že spoločnosť Google o nás zbiera množstvo informácií, ktoré neskôr využíva k zdokonaľovaniu svojich služieb. Nie každému sa však môže páčiť, že práve americký gigant získava informácie o tom, ako často využívame svoje zariadenie, ktoré úkony vykonávame najčastejšie a aké aplikácie si do mobilu inštalujeme. Toto odosielanie údajov sa dá v nastaveniach nášho zariadenia jednoducho deaktivovať. A ako sa k tejto možnosti môžeme v nastaveniach dostať si teraz prezradíme spoločne.
Deaktivujte odosielanie informácií spoločnosti Google
Aj keď spoločnosť Google nemá zlé úmysly so zbieraním štatistických a diagnostických informácií, nemusí sa nám páčiť, čo všetko od nás získava. Informácie o tom, ako často a k čomu svoj smartfón využívame, môžeme vnímať ako citlivé. Zámer však nie je zlý, americký gigant s operačným systémom Android sa totiž snaží len zistiť, aké sú preferencie používateľov. Na základe toho sa systém Android adaptuje požiadavkam a preferenciám bežných ľudí. Aj nové funkcie v systéme Android vznikajú práve na základe týchto dát, do ktorých môžete prispieť aj vy.
Niekomu sa však môže stať, že nás Google sleduje viac, ako by sme chceli. Ide predsa len o informácie o tom, čo a ako často robíme. Rovnako sa Googlu odosielajú aj informácie o chybách a podobných problémoch, pričom sa môže zdať, že náš smartfón monitoruje úplne všetko, čo robíme. A aj z tohto dôvodu oceňujeme možnosť využitia deaktivácie odosielania diagnostických údajov. Deaktivácia tejto funkcie sa nachádza v nastaveniach nášho zariadenia a dostať sa k nej vieme pomerne jednoducho.
Takto jednoducho môžete odosielanie údajov zakázať
Možnosť zakázania odosielania diagnostických údajov aj napriek tomu že sa nachádza v nastaveniach, nepatrí medzi veľmi známe možnosti. Používatelia tak častokrát ani nevedia, že Google o nich získava nejaké údaje o používaní, prípadne nevedia, že sa táto možnosť dá vypnúť. A práve preto vám teraz prinášame postup k tomu, ako túto funkciu deaktivovať. Ak však chcete prispieť k tomu, aby sa systém Android mohol zdokonaľovať aj na základe vášho používania, pokojne si túto funkciu aktivujte. K možnosti sa dostanete nasledovným postupom.
- V nastaveniach vášho smartfónu klepnite na možnosť Ochrana súkromia
- Následne vyberte možnosť Používanie a diagnostika
- Deaktivujte, prípadne aktivujte funkciu Používanie a diagnostika
Veríme, že tento návod vám o niečo uľahčí používanie vášho smartfónu a ochranu súkromia. Poznali ste túto možnosť aj predtým? Podeľte sa s nami v komentároch!