Xiaomi Mi 10 vs Xiaomi Mi 11
Zdroj: YouTube (Black MOB)

Xiaomi Mi 10 vs. Xiaomi Mi 11: stojí výmena smartfónu za to?

Pozrite sa na porovnanie modelov Xiaomi Mi 10 a Mi 11. Čo sa zmenilo oproti predchádzajúcej verzii a oplatí sa kúpa nového smartfónu?

Priemerný Android užívateľ mení svoj smartfón približne po 2-3 rokoch používania. I tak sa medzi nami nájdu najmä mladí ľudia, ktorí svoje zariadenia vymieňajú aj po roku, prípadne častejšie. Technológie idú obrovským tempom vpred a výmena smartfónov už po roku môže znamenať veľkú zmenu. Ako je to v prípade Mi 11? Vyplatí sa vymeniť svoj ročný Mi 10 za novú generáciu? Poďme sa na to pozrieť.

Konštrukcia smartfónu

Čo sa týka konštrukcie, veľká zmena nenastala. Prišlo samozrejme k použitiu novšej generácie ochrany skla, kedy z Gorilla Glass 5 sa prešlo na novší Gorilla Glass Victus. Avšak inde zmena nenastala, Mi 11 má rovnako hliníkové rámčeky a sklenený chrbát ako predošlá generácia.

Za pozornosť ale stojí verzia z eco-kože, kedy u Mi 11 ide o istú prestíž. Takže ak zo svojej „obyčajnej“ Mi 10 chcete prejsť na niečo špeciálne, počkajte si na túto koženú verziu.

Pokrokom si ale prešiel displej. Prechod z 90Hz Super AMOLED displeja na 120Hz AMOLED je viditeľný a rozlíšenie prešlo z 1080×2340 pixelov na 1440×3200 pixlov. V konečnom dôsledku by mal byť displej jemnejší, s krajšími farbami a vzbudzovať celkovo svižnejší pocit zo smartfónu. Len pre zaujímavosť, displej smartfónu Mi 10 v čase predstavenia bol vyhodnotený za najlepší na trhu. V prípade Mi 11 situácia nebude bezpochyby horšou.

Xiaomi Mi 11_fotografia
Zdroj: Weibo (Digital Chat Station)

Výkon

Čím vyššie číslo procesoru, tým lepšie. A presne takto to berú spoločnosti vyrábajúce smartfóny, keď sa pretekajú, kto vybraný procesor využije skôr. Tento rok preteky o Snapdragon 888 vyhralo práve Xiaomi a Mi 11 sa môže pýšiť úplnou novinkou. Avšak pre obyčajného užívateľa smartfónu sú tieto generácie nepodstatné. Mi 10 nesie minuloročný Snapdragon 865 vyrobený 7nm technológiou, zatiaľ čo Snapdragon 888 v „jedenástke“ 5nm technológiou. Grafika je taktiež pochopiteľne o generáciu novšia. Z nášho pohľadu je rozdiel vo výkone pre užívateľov minimálny a bežný človek ho ani nezachytí. Rovnako treba dodať, že ani v prípade slabších zariadení z kategórie strednej vyššej triedy, bežný používateľ reálny rozdiel nepocíti.

Pamäťové konfigurácie zostávajú v rovnakých veľkostiach, a to 8+128GB, 8+256GB a 12+256GB. Rovnako aj v prípade použitia generácie pamäťových modulov, generácia je rovnakou.

Kamera

Práve kamera je niečo, prečo ľudia často menia svoj smartfón. Dnešné smartfóny dokážu takmer plne nahradiť klasické fotoaparáty a oba smartfóny tomuto jednoducho kraľujú. Mi 11 oproti predchádzajúcemu modelu prišla o jeden 2mpx hĺbkový snímač, ktorý ale nebol až tak dôležitý. Oba smartfóny využívajú ako hlavný snímač 108 mpx ISOCELL od Samsungu. V oboch prípadoch ho dopĺňa 13mpx širokouhlý snímač. Makro snímač si vyslúžil upgrade z 2mpx na 5mpx. Veľkou novinkou je nočný režim u prednej kamery, ktorá ostáva rovnako 20mpx ako v Mi 10.

Xiaomi Mi 11
Zdroj: Xiaomi

Ostatné

U oboch smartfónov môžeme počítať s 5G pripojením, USB-C, NFC pre bezkontaktné platby a bezdrôtovým nabíjaním. Kapacita batérie je u Mi 11 vo výške 4600mAh s podporou 55W nabíjania a príslušným adaptérom v balení. Je teda o 180mAh nižšia ako u Mi 10, no ten podporuje „len“ 30W nabíjanie.

Zhrnutie

V mnohých prípadoch sme spomínali, že špecifikácie ostali rovnaké alebo si neprešli veľkým zlepšením. Hlavným dôvodom k upgrade by mohla byť najmä systémová podpora, ktorá bude o rok dlhšia. Prechod teda z minuloročného modelu nie je nutný a zvážili by sme ho len v prípade, keby sme boli vlastníkmi starších modelov, ako napríklad Mi 9 či dokonca Mi 8. Ak ste teda vlastníkmi minuloročnej „desiatky“, tak je prechod čisto len na vás, no počkali b y sme až na ďalšiu generáciu v podobe Mi 12.

Mohlo by vás tiež zaujímať