Starnutiu batérie v smartfóne sa nikto z nás nedokáže vyhnúť. Každý raz narazí na ten bod, kedy zistí, že jeho batéria nedokáže vydržať toľko, ako keď bola nová. V takom prípade nám na um prichádza myšlienka o návšteve servisu pre jej výmenu, tí šikovnejší si ju vedia doma vymeniť svojpomocne. Rovnako však môžeme siahnuť po novom zariadení, ktoré v sebe ukrýva novú batériu a tiež aj aktuálnejšiu a lepšiu výbavu. Kedy však približne príde k tomu, aby sme kapacitu svojej batérie mali riešiť z toho dôvodu, že už nie je taká ako pri kúpe zariadenia?
Kedy nám batéria ohlási „výpovednú lehotu“?
Narozdiel od smartfónov od spoločnosti Apple, zariadenia s operačným systémom Android nám neukážu informácie o zostávajúcej pôvodnej kapacite batérie. V takomto prípade teda môžeme využiť rôzne postupy, aby sme sa dostali ku konkrétnemu číslu, teda percentu pôvodnej kapacity batérie. Aj napriek tomu, že si nevieme túto kapacitu jednoducho zobraziť, môžeme odhadnúť situáciu, kedy batéria už jednoducho vypovedá. Zvyčajne teda rátame s tým, že náš model nedokáže vydržať bez nabíjačky celý deň a musíme ho aspoň 3x denne dobíjať. Prípadne môžeme využiť rôzne aplikácie na to, aby sme odhadli reálnu kapacitu batérie. Jednou z nich je aj aplikácia nižšie.
Možno sa však pýtate, kedy takáto situácia pri bežnom smartfóne môže nastať. Klasická batéria v smartfóne je totiž pripravená na to, aby bez výmeny dokázala vydržať 2-3 roky. Tento časový údaj sa však môže líšiť v závislosti od kvality batérie, podmienok pri používaní zariadenia a rovnako aj od modelu, v ktorom sa batéria nachádza. Výrobcovia však zvyčajne dodržiavajú tieto lehoty, aby majitelia zariadení v rámci garantovanej záruky nemuseli vymieňať svoju batériu za novú.
Existuje viacero tipov, ako predĺžiť životnosť batérie. Napríklad stav nabitia by sme mali držať medzi 20 až 80% nabitia. Dôvodom sú chemické reakcie, ktoré prebiehajú vo vnútri batérie. Ak je totiž napätie v batérii privysoké alebo naopak príliš nízke, tak dochádza rýchlejšej degradácii batérie. Vo všeobecnosti sa radšej odporúča nabíjať telefón častejšie, ako ho vybiť na 0% a následne nabiť na 100%. Rovnako by sme smartfón nemali vystavovať príliš nízkym alebo vysokým teplotám. Dôvodom je, že neprimerané teploty urýchľujú chemické reakcie.
K prehrievaniu batérie môže dochádzať aj v prípade, ak nabíjame smartfón rýchlo nabíjačkou alebo prostredníctvom bezdrôtového nabíjania, ktoré nie je tak účinné. Preto by sme mali zvážiť softvérové obmedzenie rýchlosti nabíjania. Nehovor viac o tom, že vysoké teploty môžu poškodiť aj ďalšie komponenty v telefóne.
Čo robiť, ak si náš model už pýta výmenu batérie?
V prípade, že usúdite o správnej chvíli na výmenu batérie, mali by ste sa rozhodnúť, ako budete postupovať. Ako sme už vyššie spomenuli, možností máte viac. V prípade naozaj staršieho modelu, ktorý by mal 3 a viac rokov však musíme rátať s tým, že staršie batérie už nemusia mať pôvodnú kvalitu. Staršie batérie sa totiž degradujú aj uložené v sklade, pričom nemusia byť vložené v zariadení. Pred výmenou batérie by sme teda mali zvážiť, či náš výrobca ešte stále ponúka nové a nedávno vyrobené súčiastky.
Po piatich rokoch však ani novšia batéria nedokáže vložiť do nášho staršieho zariadenia nový život. Takýto smartfón nám už neponúka ani aktuálny softvér, a preto by pre nás asi bolo najlepším riešením siahnuť už po novom modeli. Voľba je však na vás a môžete sa vydať aj cestou výmeny batérie za nový kus.
Vymieňali ste už niekedy batériu vo vašom smartfóne? A ako dlho vám vydržala? Podeľte sa s nami v komentároch!