K povoleniam by ste mali pristupovať opatrne. Ktoré sú citlivé?
Zdroj: Google, PNGwing, Úprava: Xmobile.sk

K povoleniam, ktoré udeľujeme aplikáciám v smartfóne, by sme mali pristupovať opatrne: Ktoré z nich sú citlivé?

Mnohí z nás bez uváženia odsúhlasia povolenia, cez ktoré sa aplikácie môžu dostať k nášmu smartfónu a citlivým údajom. Ktoré povolenia sú ale nebezpečné?

Takmer každá aplikácia potrebuje určité povolenia na to, aby mohla správne fungovať a je na nás, či jej ich dáme, alebo radšej siahneme po nejakej inej alternatíve. Poznať tento rozdiel môže zachrániť nielen vaše súkromie.

Mnohí z nás si stiahnu aplikáciu napríklad z obchodu Google Play Store a následne bezhlavo odsúhlasia všetko, čo po nich pýta. Zamýšľali ste sa však už niekedy nad tým, čo tieto povolenia znamenajú?

Povolenia, ako už ich názov napovedá, umožňujú aplikáciám prístup k rôznym častiam smartfónu. Je logické, že aplikácia na zachytávanie fotiek potrebuje prístup k fotoaparátu a s najväčšou pravdepodobnosťou aj k mikrofónu, ak zaznamenáva aj videá. Zároveň dokážeme pochopiť aj to, ak si Google mapy vypýtajú prístup k vašej polohe.

Zároveň však existujú aj povolenia, ktoré určitej aplikácii umožnia prístup prakticky do celého smartfónu a všetkých nastavení, ktoré zariadenie ponúka. To už sa považuje za mimoriadne citlivé a aplikácie musia mať naozaj dobrý dôvod, aby oň mohli požiadať.

Citlivé povolenia

Prístup ku kamere, mikrofónu, kontaktom, histórii prehliadania, polohe, či galérii spadá do kategórie citlivých povolení. Medzi vôbec tie najnebezpečnejšie povolenia ale patria tie, ktoré dokážu vykonávať systémové zmeny. Neznamená to že sú okamžite nebezpečné, no aplikácia musí mať logický dôvod na to, aby o ne mohla požiadať. Častokrát sa stáva, že tie najtriviálnejšie aplikácie by si najradšej vypýtali prístup k celému zariadeniu. Tu by ste mali potom spozornieť.

Aj cez povolenia totiž môžu vývojári zneužiť vašu dôveru a získavať citlivé osobné informácie, ktoré následne predávajú ďalej. Ak si stiahnete napríklad športovú aplikáciu, ktorá si od vás pýta prístup k telefónnym hovorom, histórii SMS správ, či rovno k celému systému Android, už môžete tušiť, že niečo nie je v poriadku. Ak sa chcete čo najlepšie chrániť, stačí venovať pozornosť vyžadovaným povoleniam a uvážení, či ich aplikácia skutočne potrebuje.

Neskoro nie je ani vtedy, ak už máte v smartfóne nainštalovaných niekoľko aplikácií. V nastaveniach si totiž viete jednoducho skontrolovať, čo ktorá aplikácia vyžaduje. Na Xiaomi zariadeniach stačí, ak si otvoríte nastavenia a v nich nájdete možnosť povolenia. Po jej otvorení si opäť zvoľte možnosť povolenia a zobrazí sa vám toto okno.

K povoleniam by ste mali pristupovať opatrne. Ktoré sú citlivé?
Zdroj: Xmobile.sk

V ňom uvidíte jednotlivé kategórie povolení, ako aj počet aplikácií, ktoré ku nim majú prístup. Stačí ak si na jedno kliknete a zobrazí sa vám zoznam aplikácií. Následne si jednoduchým kliknutím viete prepnúť, či má konkrétna aplikácia k povoleniu prístup alebo nie.

K povoleniam by ste mali pristupovať opatrne. Ktoré sú citlivé?
Zdroj: Xmobile.sk

Zároveň ale treba podotknúť jedno. Mnohé aplikácie prestanú fungovať, ak nemajú prístup k vyžadovaným povoleniam. V tomto prípade sa však stále odporúča opatrnosť a radšej siahnuť po alternatíve, ktorá k tomu, čo od vás žiada, pristupuje zodpovednejšie.

Mohlo by vás tiež zaujímať

Show Comments (1)
  1. Your article gave me a lot of inspiration, I hope you can explain your point of view in more detail, because I have some doubts, thank you.

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.