Hranie hier dnes už dávno nie je záležitosťou len počítačov alebo herných konzol. Dobrú hru si môžeme zahrať aj na našom smartfóne, pričom modely delíme na herné a bežné. Hranie hier nie je výlužné len pre herné smartfóny, no ako ich názov napovedá, sú k tomu lepšie prispôsobené. Niektorí používatelia si však môžu povedať, že kúpa takéhoto herného modelu môže byť zbytočná. My vám teraz však prinesieme niekoľko argumentov k tomu, aby ste si hry preniesli radšej k hernému smartfónu, keďže so sebou prinášajú oveľa viac výhod, ako by ste očakávali. Bližšie informácie k tejto problematike nám priniesol portál andro4all.com.
Konštrukcia bežného smartfónu nie je uspôsobená na hry
V prvom rade by sme sa mali pozrieť na konštrukciu, aj keď tá sa môže zdať nepodstatnou pri hraní hier. V skutočnosti však dokáže zavážiť viac než si myslíme. Bežne výrobcovia smartfónov totiž vsádzajú na ľahšiu, tenšiu a praktickejšiu konštrukciu. To v konečnom dôsledku znamená menej priestoru na účinné chladenie či súčiastky, ktoré by zabraňovali prehrievaniu. Rovnako bežne výrobcovia nemyslia ani na materiály, ktoré sa využívajú v herných zariadeniach a napomáhajú lepšiemu chodu modelu. Tenšie konštrukcie navyše znamenajú aj menšiu batériu, ktorá by sa nám pre hry hodila s o niečo vyššou kapacitou.
S batériou sa spája aj chod danej hry. K lepšiemu zobrazeniu totiž musíme využiť vyššie FPS a aj vyššiu obnovovaciu frekvenciu. Bežný model pri vyšších FPS automaticky spotrebuje viac batérie, pričom herné modely sú prispôsobené k tomu, aby batériu toľko nespotrebovali. Okrem obnovovacej frekvencie existuje tiež aj ukazovateľ vzorkovacej frekvencie. Vzorkovacia frekvencia vyznačuje to, ako rýchlo náš model zareaguje na našu požiadavku, reakcie zariadenia sú tak plynulejšie. Čím vyššia vzorkovacia frekvencia, tým lepší chod hry. Vyššie hodnoty vzorkovacej frekvencie sa však zvyčajne vyskytujú len v herných modeloch.
Prehrievanie je najväčším nepriateľom smartfónov
Možno ste zaregistrovali, že určité čipsety majú problémy s prehrievaním a výnimkou nebol ani vrcholný Snapdragon 8 Gen 1 vyrobený 4nm procesom od Samsungu. Nie všetko je však len o procesore a akonáhle smartfón dokáže riadne chladiť, k prehrievaniu nepríde. Tu sa ale dostávame do konfliktu s konštrukciou, ktorá nám v bežnom smartfóne nevie dať priestor pre účinné chladenie. Herný smartfón sa teda prehrievaniu zariadenia, ktoré vedie k zníženému výkonu, zníženiu FPS a aj zatváraniu procesov na pozadí, vyhne lepšie.
Herný smartfón nám okrem lepšej konštrukcie pre chladenie alebo väčšiemu priestoru pre batériu ponúka aj inú konštrukčnú výhodu. Konštrukcia smartfónu je pre hry lepšie prispôsobená aj napríklad fyzickými tlačidlami, lepšou haptickou odozvou alebo napríklad aj rôznymi efektami s LED svetlami. Jednoducho hrať hry s herným smartfónom sa nám vyplatí viac či už pre samotný zážitok alebo aj pre lepší výkon hier.
Vlastníte herný smartfón pre hranie hier? Alebo hráte hry aj s klasickým smartfónom? Podeľte sa s nami v komentároch!