Ako určite dobre viete, hrozby nás nielen na internete čakajú na každom kroku. Na webových stránkach, v emailoch, reklamách a dokonca aj v aplikáciách. A nielen malvér sa môže škodlivým spôsobom dostať do nášho zariadenia. Ak by sa niekomu podarilo hacknúť náš smartfón, bude môcť sledovať našu aktivitu a ovládať ho tak, že o tom pomaly ani nebudeme vedieť. Jednoduchými náznakmi sa však dá odhaliť, že sa o niečo také niekto pokúsil a teraz sa dostal do nášho telefónu. Ak sa teda váš model správa zvláštne poslednou dobou, možno by ste mali odsledovať týchto 5 znakov, ktoré môžu značiť problém. Prehľad toho hlavného nám prináša portál makeuseof.com.
Extrémne nízka výdrž batérie či prehrievanie
Najčastejším spôsobom ako odhaliť problém a nevítaný softvér v zariadení je jeho zrýchlené vybíjanie. V prípade, že hacker totiž do nášho modelu dostal škodlivý softvér, bude bežať na pozadí. My si takéto procesy vôbec nemusíme všimnúť, no naša batéria to zaregistruje. Začne sa odrazu rýchlejšie vybíjať a okrem iného si všimneme aj rýchle prehrievanie zariadenia. Smartfón totiž pracuje neustále, aj keď ho máme odložený na stole a nevyužívame ho. Keď už sme pri nechcenom softvéri, mali by sme ho skúsiť vyhľadať.
Na našej domovskej obrazovke sa takýto softvér ako aplikácia zrejme neprejaví. Škodlivý malvér hacker umiestni medzi menej výrazné aplikácie. Môžeme sa ho pokúsiť nájsť prostredníctvom zoznamu aplikácií v nastaveniach. Smartfón nám ho však nemusí ukázať hneď a na zozname sa nemusí nachádzať. Napriek tomu skúste prejsť aj systémové aplikácie, teda či sa nenachádza medzi nimi. Všimnúť si môžeme aj zvýšenú spotrebu dát, keďže škodlivý softvér bude pravdepodobne využívať aj tie.
Pozor na reklamy
Častým prejavom útoku hackerov na náš smartfón je aj prítomnosť nečakaných reklám. Môžu sa nám zobrazovať napríklad vyskakovacie reklamy, ktoré nás určite nepotešia. Ak sa vám však odrazu začnú zobrazovať kedykoľvek počas používania telefónu, mali by ste spozornieť a zrejme vykonať antivírusovú kontrolu. Ďalším znakom vedia byť aj častejšie pády aplikácií. Náš smartfón môže byť totiž veľmi vyťažený softvérom, ktorý nám v ňom zároveň robí problémy. Aplikácie a niekedy aj systém teda vedia padať častejšie, než by sme si mysleli.
V prípade že zaregistrujete viaceré problémy, mali by ste spozornieť. Prvým krokom je vykonanie kontroly programom pre antivírus. V prípade potreby môžeme svoj smartfón uviesť aj do továrenských nastavení. V takom prípade však pamätajte na to, že nie je vhodné si súbory zo zariadenia niekam presúvať pred uvedením modelu do pôvodných nastavení. Síce o súbory prídeme, no predídeme opätovnému infikovaniu zariadenia.
Stalo sa vám niekedy, že ste spozorovali podozrivú aktivitu vášho smartfónu? A ako ste reagovali? Podeľte sa s nami v komentároch!