Xiaomi kamera smartfónu
Zdroj: Unsplash.com (Amanz)

Nový lacnejší smartfón alebo staršia vlajková loď? Pozrite sa, ako si správne vybrať nový model!

Pozrite sa ako čo najviac ušetriť pri kúpe nového zariadenia a zvoliť si tak smartfón so slušnou výbavou. Poradíme vám ako na to.

Pri kupovaní nového smartfónu sa každý z nás snaží ušetriť čo najviac. Zlatou strednou cestou medzi zariadeniami je výber modelov v cenovej úrovni medzi 300-400€, pričom v tejto triede vieme nájsť aj naozaj zaujímavé zariadenia. Niektoré ponúkajú novšiu výbavu, no predsa len ich radíme medzi lacnejšie a dostupnejšie modely s nejakými tými kompromismi. Iné sme zasa počas minulých rokov mohli označiť ako vlajkové lode, no dnes ich nahradili novšie modely, a tak ich cena klesla na úroveň novších, no lacnejších zariadení. Ktorý smartfón si však z tejto dvojice vybrať? Ak si neviete zvoliť, ktorá voľba by pre vás bola lepšia, možno vám pomôže naše porovnanie týchto možností. Informácie sme čerpali z portálu androidpolice.com.

Konštrukcia a displej

Medzi novším lacnejším smartfónom a staršou vlajkovou loďou nájdeme veľa rozdielov. Jedným z hlavných rozdielov je aj konštrukcia, ktorá sa v priebehu posledných rokov menila. Vo všeobecnosti však platí, že výrobcovia do vlajkových modelov počas posledných rokov prinášali kvalitnejšie materiály ako napríklad v prípade sklenenej konštrukcie. Zadná strana sa v prípade drahších vlajkových lodí ochraňovala lepšou ochranou, pričom posledné roky do vlajkových zariadení priniesli aj ochranu voči vode a prachu. To však nevieme povedať o lacnejších modeloch.

Xiaomi Mi 11 Special Edition Lei Jun Signature. Zdroj: Xiaomi
Xiaomi Mi 11 Special Edition Lei Jun Signature. Zdroj: Xiaomi

Dnešné lacnejšie smartfóny ponúkajú ako sklenené, tak aj stále plastové konštrukcie, ktoré nie každému vyhovujú. Ak už však lacnejší smartfón ponúkne sklenenú konštrukciu, ochrana je na nižšej úrovni. Okrem toho im častokrát chýba aj IP certifikácia. Ak sa teda dnes rozhodneme pre nový lacnejší model, konštrukcia sa môže rovnať, no nemusí starším vlajkovým lodiam. Ďalšou kategóriou je aj displej, ktorý za posledné roky dosť pokročil. Už aj lacnejšie modely môžu ponúkať AMOLED panely a vyššie obnovovacie frekvencie. Ak by sme však mali zvážiť celkovú kvalitu displejov, tak staršie vlajkové lode spravidla využívajú kvalitnejšie súčiastky.

Kamera a výkon

Prejdeme ku kamerám, pričom aj lacnejšie modely dnes môžu ponúkať 108mpx snímače kamery. Novšie lacnejšie smartfóny však vsádzajú na menej kvalitné snímače, ktoré dopĺňajú bezvýznamné 2mpx hĺbkové či makro snímače. Staršia vlajková loď naopak vie vsadiť na kvalitnejší hlavný snímač kamery a tiež nám zaručuje, že sekundárne snímače kamery budú mať aj svoje využitie. V otázke kamery by sme teda skôr zvolili starší vlajkový smartfón.

Poco M4 Pro_kamera
Zdroj: YouTube (ProductNation)

Čo sa týka výkonu, sme na tom podobne. Niektoré staršie vlajkové čipsety od Qualcommu či MediaTeku dokážu hravo poraziť aj novšie čipsety strednej triedy. Napríklad aj taký starší Snapdragon 855 takmer vo všetkých smeroch dokáže poraziť nový Snapdragon 695. Ak sa teda v rámci nového modelu chceme sústrediť na vyšší výkon, mali by sme skôr siahnuť po staršej vlajke.

Softvér a nabíjanie

Novší model pochopiteľne ponúka aktuálnejší systém a dlhšiu softvérovú podporu. To však v určitých prípadoch neplatí, a preto vám odporúčame zvážiť svoje možnosti. Ak sa rozhodujete medzi novým modelom so softvérovou podporou na 2 roky a minuloročnou vlajkovou loďou s pôvodnou podporou 3 roky, softvér je pre vás irelevantný. V takomto prípade je pre vás lepšou možnosťou siahnuť po staršom smartfóne s rovnakou podporou a lepším hardvérom. Ak by však nový model ponúkal dlhšiu podporu, dokázal by v tomto bode zvíťaziť nad starším zariadením.

Redmi K40
Zdroj: notebookcheck.net, Redmi K40 so snímačom na tele

Čo sa týka výdrže batérie a nabíjania, dostávame sa do veľmi nejasného bodu. Starší model pravdepodobne ponúkne pomalšie nabíjanie a nižšiu kapacitu batérie. Tento parameter sa totiž v zariadeniach zlepšuje rok od roka a novší lacnejší smartfón pravdepodobne ponúkne rýchlejšie nabíjanie a aj väčšiu kapacitu batérie.

Je len na vás, akú voľbu si zvolíte vy. Obe možnosti totiž ponúkajú svoje výhody aj nevýhody, pričom každý môže mať iné preferencie. Ak by ste si však mali kúpiť nový model, aký by to bol? A prečo by ste sa takto rozhodli? Podeľte sa s nami v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať