Cracknuté aplikácie so sebou prinášajú veĺké množstvo rizík
Zdroj: Unsplash (Le Buzz), Úprava: Xmobile.sk

Aplikácie získané načierno so sebou prinášajú viac rizík, ako úžitku: Prečo by ste sa im mali vyhnúť?

Riskovať s inštaláciou "cracknutej" aplikácie sa naozaj neoplatí. Problémom nie sú len vírusy

V obchode Google Play môžete nájsť množstvo aplikácií, ktoré si musíte zakúpiť ak ich chcete používať. Človek, ktorý nie je na internete prvý deň vie, že rovnaké aplikácie si môžete stiahnuť z rôznych zdrojov aj na čierno. Či už ste o „craknutých“ aplikáciách uvažovali, alebo nie, existuje niekoľko dobrých dôvodov prečo sa im vyhnúť.

Vírusy zabudované priamo v aplikácii

Android smartfóny ponúkajú možnosť inštalácie aplikácií aj mimo obchodu Play, no ak sa rozhodnete získať aplikáciu takýmto spôsobom, mali by ste vedieť o rizikách, ktorým sa vystavujete. Craknuté aplikácie sú jedným z najväčších zdrojov škodlivého softvéru. Na to, aby mohla aplikácia na Androide fungovať načierno, musí častokrát hacker upraviť zdrojový kód appky, píše portál MakeUseOf.

Práve v tomto bode sa pre hackera otvára nekonečné množstvo možností. Do bezpečnej aplikácie môže vsunúť kód, ktorý bude sledovať vaše kontakty, účty, alebo heslá. Podľa antivírusovej spoločnosti Bitdefender môžu hackeri získať prístup ku vašim kreditným kartám, alebo iným citlivým údajom. To všetko prostredníctvom upravenej aplikácie.

Ďalším dôležitým faktom je ten, že craknuté aplikácie nenájdete len tak. Väčšinou sa sťahujú zo stránok, ktoré sú preplnené rôznymi vyskakovacími reklamami. Tie sú samé o sebe škodlivé a v žiadnom prípade by sa nemalo klikať na odkazy, ktoré na nich nájdete. Stránky ponúkajúce zdarma platené aplikácie v drvivej väčšine prípadov uplatňujú niekoľko rôznych techník, ako sa dostať k vašim citlivým údajom. Niektoré sú nápadné, no iné môžu ostať skryté.

Ak už aj aplikáciu bezpečne stiahnete, nie je žiadna garancia toho, že bude fungovať. Hackeri sú schopní zarobiť i na tom, že navštívite ich stránku a funkcia samotnej aplikácie je pre nich druhoradá. To všetko za predpokladu, že do aplikácie samotnej neumiestnili žiaden škodlivý softvér.

Otázka podpory

Aplikácia, za ktorú si zaplatíte má podporu, ktorá môže trvať aj niekoľko rokov. To znamená pravidelné aktualizácie, ktoré vyriešia problémy optimalizácie, alebo aj bezpečnosti. Povedzme že si programátori určitej aplikácie všimnú dieru v bezpečnosti, ktorú by mohol skúsený hacker využiť. Okamžite vydajú aktualizáciu, ktorá sa stiahne všetkým, ktorí aplikáciu získali legitímnym spôsobom.

Cracknuté aplikácie takúto možnosť nemajú. Tým pádom nemajú prístup k aktualizáciám, podpore, či prípadným novým funkciám, ktoré autori do appky pridajú.

Ďalším výrazným nedostatkom je strata online funkcií. Či už ide o hry, alebo iný softvér, drvivá väčšina aplikácií dnes vyžaduje pripojenie k internetu a ponúka možnosti s ním spojené. Cracknuté aplikácie sa na internet pripojiť častokrát nemôžu kvôli neplatnej licencii. Ak by ste využívali internet aj napriek tomu, že máte aplikáciu načierno, mohlo by to viesť k dočasnému, alebo trvalému zablokovaniu zo strany aplikácie. Nehovoriac o tom, že používanie cracknutého softvéru je nelegálne a mohlo by viesť k ďalším právnym problémom.

Mohlo by vás tiež zaujímať