Batérie našich smartfónov sú čoraz viac skúšané. Dôvodom je, že naše mobilné zariadenia dostávajú do vienka čoraz viac funkcií a zároveň sú aj výkonnejšími. To sa následne odzrkadľuje na výdrži batérie. Zatiaľ čo technológie v oblasti nových materiálov, ktoré by sprostredkovali dlhšiu výdrž nenapredujú podľa predstáv mnohých z nás, tak v prípade technológie rýchleho nabíjania, je situácia iná. V súčasnosti aj tie lacnejšie zariadenia disponujú technológiou rýchleho nabíjania, ktorá je schopnou nabiť naše smartfóny v priebehu niekoľkých desiatok minút. Otázkou však je, využívame tento potenciál naplno?
Takto zistíte reálny výkon nabíjania batérie smartfónu
Odhaliť reálny výkon nabíjania batérie smartfónu je možné prostredníctvom viacerých postupov. My vám ukážeme nižšie jeden z nich. Za týmto účelom budeme potrebovať aplikáciu Ampere, ktorú môžete stiahnuť z obchodu Google Play zadarmo.
Aplikácia ponúka niekoľko základných funkcií. Jednou z nich je monitorovanie toku energie, vďaka ktorému sa následne dostaneme k výkonu nabíjania. Potom, ako spustíte aplikáciu, tak by ste mali vidieť obrazovku, ako môžete vidieť nižšie. Tá sa načíta približne 10 sekúnd potom, ako spustíte aplikáciu. Ako môžete vidieť, tak náš smartfón spotrebúva energiu tempom ~330 mA.
Potom, ako pripojíte nabíjací adaptér k smartfónu, tak uvidíte informáciu, ako rýchlo sa nabíja váš smartfón. V našom prípade je to aktuálne 2390 mA.
Následne, ak chcete zistiť pri akom výkone sa nabíja váš smartfón, tak jednoducho vynásobte napätie prúdom, aby ste odvodili príkon. V našom prípade to je 4,268 V * (2390 MiliAmpérov / 1 000) = 10,02 W (reálny výkon nabíjania). Rovnako do pozornosti musíme dať, že výkon nabíjania sa môžu líšiť v závislosti o stavu nabitia batérie. Najčastejšie najväčší výkon nabíjania zariadenia zaznamenáte niekde okolo hranice 20% až 60% nabitia smartfónu, následne software v smartfóne upravuje výkon nabíjania, aby nedošlo k poškodeniu batérie, či zariadenia.