Operačné systémy Android sa stali o čosi lepšie vo vydávaní nových aktualizácií a celkovej dlhodobej podpore. Napriek tomu Európska únia tlačí na zavedenie štandardov pre nasledujúce Android aktualizácie, informuje portál 9to5.
Zákony, ktoré sa pokúša únia presadiť znejú podobne ako to, čo nám prináša Google so svojimi Pixel 6 smartfónmi. V podstate ide o akúsi záruku toho, že smartfóny budú podporované aj určitý, pevne daný, čas po ich vydaní. Medzi spoločnosťami totiž panuje trend veľmi rýchlo opustiť staršie zariadenia v prospech nových, lepších smartfónov. Staré zariadenia častokrát idú rovno do koša, čomu chce Európska únia zabrániť.
Nová regulácia by sa mala pokúsiť predĺžiť podporu smartfónov zo súčasných dvoch až troch rokov na päť. Európska komisia tvrdí, že tento krok by mal na prostredie rovnaký dopad, ako odstránenie piatich miliónov áut z ciest.
Prvým krokom k dlhšej životnosti smartfónov má byť ustanovenie minimálnej doby pre softvérové aktualizácie. V prípade operačného systému Android hovoríme o minimálne troch rokoch hlavných softvérových aktualizácií OS a minime piatich rokov pre bezpečnostné aktualizácie.
Nový smartfón Googlu, Pixel 6, sa drží požiadaviek Európskej únie no nebolo to vždy tak. Na vine nie je len Google, no aj tento gigant v minulosti ponúkal len tri roky aktualizácií spolu s bezpečnostnými aktualizáciami. Samsung momentálne ponúka štyri roky hlavných aktualizácií a päť rokov bezpečnostných, no spoľahnúť sa na to nedá. Trpia najmä lacnejšie zariadenia, ktoré dostávajú oveľa kratšiu podporu. Príkladom je OnePlus, ktorý dostal len jednu hlavnú aktualizáciu, než ho spoločnosť opustila.
Spoľahlivejšia batéria
Nie je to však len o softvéri. Európska únia tlačí aj na to, aby spoločnosti predávali náhradné diely a to minimálne do piatich rokov po tom, ako príde zariadenie na trh. Zaujímavú voľbu budú musieť smartfónové spoločnosti učiniť aj ohľadom batérií.
Európska únia v prípade batérií netlačí spoločnosti do jedného smeru, no dáva im na výber. Buď splnia naozaj prísne podmienky zaručujúce výdrž batérie, alebo sa vrátia do čias, kedy sa dala batéria zo zariadenia jednoducho vybrať a vymeniť.
Ak chcú nechať batériu „uväznenú“ v smartfóne, musia zaručiť aby po 500 nabíjacích cykloch mala kapacitu minimálne 83% a 80% po tisíc nabíjacích cykloch. Väčšina spoločností tieto podmienky nedosahuje, okrem zariadenia OnePlus 10T, ktoré si má udržať 80% kapacitu po 1 600 nabíjacích cykloch.
Európska únia v poslednej dobe tlačí na dlhodobú podporu smartfónov a to niekoľkými spôsobmi. Medzi nedávne patrí napríklad prechod všetkých smartfónov na USB-C do roku 2024. Či návrh prejde, alebo nie, ostáva záhadou. Diskutovať sa o ňom bude 28. septembra a ak by došlo k jeho schváleniu, ešte bude trvať rok, kým sa zmeny prejavia.