Písal sa rok 2014 a Redmi, vtedy ešte pod materskou značkou Xiaomi vydalo prvý smartfón z modelovej rady Redmi Note. Včera sme boli svedkami predstavenia okrúhlej desiatej generácie a na oslavu tohto smartfónu si pripomeňme, ako vyzerali úplne prvé modely z rodinky Redmi Note.
Redmi Note v 3G verzii
Always believe that something wonderful is about to happen. Tak znelo motto prvej generácie a naozaj, niečo úžasného sa udialo. Redmi Note smartfóny boli dostupné a s obrovským displejom. Aspoň na tú dobu. 3G verzia smartfónu vyšla v marci roku 2014. Priniesla 5.5″ displej, čipset Mediatek MT6592 vyrobený 28mm technológiou a s verziou Androidu 4.2 jelly bean. Samozrejmosťou bola nadstavba MIUI vtedy vo verzii 5. Smartfón sa nakoniec dostal až k systému Android 4.4.4. kitkat a MIUI 9.2. Displej bol IPS LCD s ochranou Corning Gorilla Glass 3.
Čo sa týka pamäťových konfigurácií, priniesol niečo, čomu by sme sa dnes asi už zasmiali. Verzie boli dve, prvá mala 1GB pamäte RAM s 8GB úložiska a tá vyššia dokonca 2GB RAM. Na tú dobu to boli smartfóny prepracované a môžeme vidieť, že mobilný priemysel zažil rýchly progres. Dnes už nie sú ničím nezvyčajným 7, alebo aj 5nm procesory v kombinácii s 8 až 12GB RAM. Rovnako treba dodať, že 64GB úložný priestor je dnes už štandardom.
Selfie kamera mala 5mpx a hlavná kamera dokonca 13 megapixelov! Na funkcie ako NFC pri takomto smartfóne ani nemôžeme pomyslieť. No tento dnes už archívny kúsok mal vyťahovateľnú batériu schovanú za čiernym alebo bielym krytom. Batéria mala kapacitu 3100 alebo 3200mAh. Tento smartfón sa na náš trh žiaľ nedostal, no jeho 4G súrodenec už áno.
Redmi Note 4G
Redmi Note 4G je smartfón, ktorý bol trochu výkonnejším bratom Redmi Note v 3G verzii. Vyšiel v auguste roku 2014 a keďže pôvodný Mediatek neumožňoval 4G pripojenie, Xiaomi siahlo po čipsete Qualcomm Snapdragon 400.Konštrukcia i displej boli v smartfóne rovnaké. Líšil sa však pamäťovou konfiguráciou, kedy sa zbavil smiešnej 1GB RAM a ponechal len verziu 2/8GB.
Smartfón vyšiel taktiež s verziou operačného systému Android 4.2 a MIUI 5. Prostredníctvom OTA bolo smartfón možné aktualizovať na verziu Androidu 4.4.4. a MIUI 7 v týždennej verzii. Redmi Note 4G nemal predinštalované Google aplikácie, disponoval len obchodom Google Play. Dôvod je jednoduchý, v čase jeho distribúcie neexistovala oficiálna verzia globálnej MIUI a tak to, čo dnes nazývame custom ROM, bolo vtedy oficiálne predinštalované.
Redmi Note 4G teda prišiel s týždennou verziou MIUI cz/sk. Tá vychádzala z pôvodnej čínskej ROM a priniesla sem tak funkcie, ktoré nedelili ROM na čínsku a globálnu. Po skončení podpory prostredníctvom OTA bolo možné prejsť na stabilnú verziu MIUI vďaka custom ROM až do verzie MIUI 9. A cena smartfónu? Na slovenskom trhu bolo možné smartfón zohnať už za 220€!