Písal sa rok 2013 a o Xiaomi sme v našich končinách počuli len veľmi zriedka. Už minule sme vás informovali o modeli Redmi Note (4G), ktorý sa dostal i na náš trh. Zatiaľ čo u nás ale dominovali známejšie značky, Xiaomi si v ázijských krajinách razilo svoju cestu a 5. septembra 2013 priniesol svoju vlajkovú loď, model Mi 3. Tento model bol zaujímavý hneď z niekoľkých aspektov. Poďte sa pozrieť, čo ponúkol a prečo je medzi modelmi Xiaomi tak výnimočný.
Made in Philippines
Model Mi 3 bol jedným z mála, ktorý úplne vynechal Čínu ako technologickú veľmoc. Smartfóny boli konštruované výhradne na Filipínach a až neskôr sa dostali do predaja v krajinách ako Hong Kong, Taiwan, Singapur, Čína či Malajzia. Odkedy bol vydaný, trhal jeden rekord za druhým a stal sa najrýchlejšie vypredaným smartfónom od Xiaomi. 200 000 kusov bolo vypredaných za necelé 3 minúty a zvlášť obľúbeným sa stal najmä v Indii.
Päťkrát vypredaný v Indii
Asi vás neprekvapí, že model Mi 3 sa nikdy nedostal na predajné pulty obchodov a bol predávaný výhradne cez eshopy. Xiaomi si v tom čase razilo cestu predaja prostredníctvom internetových obchodov, aby mohlo zákazníkom zaručiť čo najnižšiu cenu smartfónov. Keď sa Mi 3 dostal do predaja v Indii, prvých 10 000 kusov bolo vypredaných za 39 minút. Model sa im tam zapáčil natoľko, že druhá desaťtisícka sa vypredala do piatich sekúnd! Na tretí pokus ich stihli vykúpiť už dokonca za 2 sekundy a tak sa Xiaomi rozhodlo priniesť do Indie rovno 20 000 kusov. Tie sa tiež dlho neohriali a o 2.4 sekundy boli preč. Pri poslednej, piatej dodávke stihli rovnaké množstvo predať už za 2.3 sekundy. Mi 3 boli jednoducho nedostatkovým tovarom a možno tento fakt zavážil i na obľúbenosti Xiaomi v Európe. V rovnakej dobe, teda koncom roka 2014 sa totiž o Xiaomi začalo rozprávať i u nás a prví šťastlivci sa pýšili smartfónmi z radov Mi či Redmi.
Mi 3
Model Mi 3 priniesol na svoju dobu nadčasovú výbavu v podobe napríklad čipsetu Snapdragon 800. Síce bol vyrobený z plastu, no priniesol ochranu Gorilla Glass 3 pre 5″ IPS LCD displej. S Androidom 4.3 Jelly Bean a nadstavbou MIUI 5 postúpil až na Android 6 Marshmallow a oficiálne sa dostal až k MIUI 9. Kamera ponúkala 13mpx snímač a selfie na svoju dobu primeraný 2mpx snímač. Batéria s kapacitou 3050mAh bola dobíjateľná pomocou 18W rýchlonabíjania, ktoré je štandardom dokonca i dnes. Rozprávame sa tu predsa o vlajkovej lodi a Xiaomi už vtedy prinášal nadčasové smartfóny. Čo sa týka úložiska, boli dostupné verzie 2/16GB a 2/64GB. S cenou na úrovni 200€ sa ani nečudujeme, že bol hneď vypredaný.
Model Mi 3 bol pre Xiaomi naozaj prelomovým a preto sa pýtame, či ste vlastnili niektorý zo starších Xiaomi smartfónov a kedy ste so Xiaomi začali. Pochváľte sa nám v komentároch!