Množstvo stránok, hier, alebo aplikácií vám dnes umožňuje prihlásiť sa cez Facebook. Ide o pohodlnú možnosť, ktorá vám síce ušetrí veľa času, no má to aj pár nedostatkov. Tým prvým je, že ak vypadne Facebook, automaticky strácate prístup aj k týmto aplikáciám a druhým je, že si appka cez Facebook môže zobrať viac osobných dát, než by ste jej registráciou dali.
Ak ste sa už niekam pomocou Facebook účtu prihlasovali, možno ste už aj zabudli kde všade to bolo. Našťastie táto sociálna sieť ponúka možnosť pozrieť si všetky portály alebo aplikácie, ktoré máte so službou prepojené. Facebook vám ukáže nielen samotné aplikácie, ale aj to, aké dáta im odovzdávame. To všetko nájdete v nastaveniach Facebooku, ale ako sa ku nim dostať?
Ako prvé si otvorte aplikáciu Facebook a kliknite na správu vášho profilu. Tam nájdete množstvo možností, no na samom spodku je to, ktoré hľadáme – Nastavenia a súkromie. Po kliknutí na túto možnosť si otvoríme Nastavenia.
V novom okne nájdeme sekciu Zabezpečenie a klikneme na ňu. Opäť sa vám ukáže niekoľko možností, no nás v tomto prípade zaujíma tlačidlo Aplikácie a weby. Po otvorení sekcie sa vám ukážu všetky portály, či aplikácie, do ktorých ste sa prihlásili cez Facebook. Ak si kliknete na konkrétnu aplikáciu, uvidíte aj dáta, ktoré s ňou zdieľate.
To nie je všetko
Cez aplikácie, ktoré ste si s Facebookom prepojili môžete vidieť informácie, ktoré zdieľate s tretími stranami. To ale zďaleka nie je všetko. Ak si v nastaveniach Facebooku nájdete možnosť Aktivita mimo Facebooku, uvidíte ďalšie dáta, ktoré o vás niekto zbiera.
V tomto zozname nájdete aplikácie, alebo weby, ktoré o vás zbierajú informácie pomocou sledovacích nástrojov Facebooku aj mimo tejto sociálnej siete. Aj tu si viete vymazať nežiadúce aplikácie rovnakým spôsobom, ako bol popísaný vyššie.
Možno už rozmýšľate nad tým, či sa nabudúce prihlásiť do aplikácie cez Facebook, alebo radšej stráviť pár minút navyše registráciou. Ako už bolo spomenuté, ak sa prihlásite cez Facebook, aplikácia si sama vyberie, ktoré informácie zverejní a ktoré nie. Vo väčšine prípadov si vytiahne len meno, profilovú fotku, alebo dátum narodenia, no môže sa dostať aj k telefónnemu číslu, alebo iným citlivým informáciám. Aplikácie častokrát neinformujú o tom, k akým dátam chcú prístup.
Čo sa však týka rizika, to je v tomto prípade malé. Veľké spoločnosti si nemôžu dovoliť obchodovať s vašimi dátami a predať ich napríklad podvodníkom. Pri menších weboch, ktoré ešte nemajú reputáciu, sa však odporúča o niečo vyššia opatrnosť.