Či už sa nám to páči alebo nie, raz budeme musieť svoj súčasný smartfón vymeniť. Niektorí ľudia svoje zariadenie menia rok čo rok a ženú sa za najnovšími technológiami či najlepším systémom. Predsa len sa však nájde veľká časť ľudí, ktorí svoj model menia až vo chvíli, keď sa niečo pokazí a sú nútení svoj model vymeniť. Kedy je teda najlepší čas pre výmenu smartfónu? A kedy by sme mali zvažovať, že naše zariadenie nám už nestačí? Odpoveď nám prináša komunita Xiaomiui a my sa na ňu teraz pozrieme spoločne. Niektoré znaky by nám totiž mali symbolizovať najlepší čas pre výmenu zariadenia.
Batéria môže byť najlepším znakom pre výmenu smartfónu
Nikomu snáď nemusíme vysvetľovať, že batéria smartfónu postupne starne a degraduje sa. Pôvodná kapacita batérie sa tak môže znížiť až o niekoľko percent a my sme tak nútení pristúpiť k výmene či oprave zariadenia. Batéria sa však dá vymeniť či už v servise alebo ak patríme medzi zručných majstrov, môžeme si ju vymeniť sami doma. V každom prípade nám však batéria staršieho zariadenia môže značiť, že by sme sa možno mohli pozrieť po novom smartfóne. Starnutiu batérie sa však dá niekoľkými spôsobmi zabrániť, resp. sa dá spomaliť. Ak chceme, aby batéria nášho smartfónu teda vydržala čo najdlhšie, nepoužívajme náš smartfón počas nabíjania a taktiež udržujme náš model nabitý medzi 20% – 80%. Rovnako by sme mali dbať na originálny či kvalitný adaptér a nevystavovať náš model extrémnym vysokým i nízkym teplotám.
Aj displej môže pomaly značiť najlepší čas pre výmenu
A nie, nemyslíme teraz situáciu, kedy si displej svojho modelu manuálne poškodíme rôznymi pádmi a následnými škrabancami či prasklinami. Displej sa môže poškodiť aj iným spôsobom, čo nakoniec spôsobí napríklad taký ghost touch. Ide o situáciu, kedy si náš smartfón myslí, že sa ho na nejakom mieste dotýkame a potom nereaguje na naše pokyny správne. V prípadoch niektorých typov displeja môže prísť k vypáleniu pixelov, rôznym škvrnám či poklesu jasu displeja. Takémuto poškodeniu smartfónu môžeme predísť najlepšie tak, že nebudeme naše zariadenie prehrievať. Nanešťastie však neexistuje nič, čo by tento problém dokázalo vyriešiť, až na výmenu celého displeja. A pri dnešnej cene nových displejov môžeme rovno popremýšľať nad novým zariadením.
Úložisko smartfónu taktiež starne
Aj úložisko nášho smartfónu dokáže starnúť tým, ako naň stále zapisujeme súbory a následne ich odstraňujeme. Interné úložisko zariadenia má tiež svoje limity a dokáže zapisovať súbory len niekoľkokrát kým sa úplne poškodí. V takom prípade by sa z nášho zariadenia mohol stať model, ktorý bude len na čítanie súborov a nebude možné naň nič nové zapisovať. Tohto problému sa však obávať veľmi nemusíme. Kým niečo takéto dosiahneme ubehne zvyčajne až 5 rokov a trvať to môže oveľa dlhšie.
Softvérové aktualizácie
Samostatnou kapitolou sú tiež softvérové aktualizácie, ktoré udržujú náš smartfón v bezpečí. Pravidelné aktualizácie dokážu znížiť riziko napadnutia smartfónu takmer na minimum, no so starnúcim zariadením tieto aktualizácie prichádzajú menej často. Starší systém síce nemusí nutne znamenať riziko či problém, no ak naše aktualizácie neprichádzajú dlhšie ako rok, možno by sme sa mali porozhliadnuť po novom zariadení. Vyhneme sa tak nepríjemným problémom, ktoré by mohli naše používanie smartfónu značne skomplikovať.
Ako často meníte svoj smartfón vy? A čo je pre vás hlavným dôvodom pre výmenu zariadenia? Podeľte sa s nami v komentároch!