Ako poznať, či je váš smartfón infikovaný malvérom?
Zdroj: Unsplash (Markus Spiske), PNGwing, Úprava: Xmobile.sk

Infikoval sa môj smartfón malvérom? Takto zistíte, či máte v zariadení škodlivý softvér

Malvér sa niekedy môže prejavovať dosť výrazne, inokedy len ťažko postrehnete, že je vaše zariadenie infikované. Na toto si ale dávajte pozor!

Vírusy na zariadeniach Android sa trochu líšia od toho, ako funguje šírenie škodlivého softvéru na zariadeniach Windows. Hoci stále platí opatrnosť, rozdiel sa ukrýva v tom, že na smartfónoch si vírus väčšinou potvrdíme sami a nemusíme o tom ani len vedieť.

Stať sa to môže ako skúseným, tak aj tým, ktorí toho o smartfónoch nevedia takmer nič. Dôležité je však vedieť, čo smartfón robí v prípade, že ho trápi vírus, alebo iný druh malvéru. V tomto smere prirovnáva portál VIT škodlivý softvér k chorobám, ktoré postihujú aj nás ľudí. Niekedy sú príznaky horšie a niekedy len ťažko zistíte, že máte v mobile niečo, čo by tam byť nemalo. Lenže aké sú najčastejšie príznaky toho, že máte v smartfóne vírus?

Pomalšie zariadenie

Medzi tie najvýraznejšie indikátory patrí rýchlosť smartfónu. Ak zariadenie začalo pracovať zo dňa na deň pomalšie, je možné že v ňom máte vírus, alebo iný druh malvéru. Hackeri sa v drvivej väčšine prípadov pokúšajú na našej nevedomosti zarobiť, preto sa cez malvér pokúšajú získať prístup k citlivým údajom, využiť ho na kyberútok, alebo v niektorých prípadoch aj na ťažbu kryptomien.

Malvér je preto častokrát náročný na hardvér telefónu a uberá značné množstvo výkonu, ktorý máte k dispozícii. V praxi sa to prejavuje pomalším smartfónom, hoci existujú aj iné príčiny, prečo je vaše zariadenie pomalšie.

Prehrievanie

Ako už bolo spomenuté, obrovské množstvo malvéru si vyžaduje výkon. Čím viac smartfón pracuje, tým viac tepla produkuje a to môže byť indikátorom toho, že v ňom máte škodlivý softvér. Ak nepoužívate žiadnu náročnú aplikáciu, no smartfón máte stále teplý, odporúča sa pozrieť, či v ňom nemáte škodlivý softvér. Platí to však len v prípadoch, kedy prehrievanie nemá jednoduchšie vysvetlene, ako napríklad používanie náročných aplikácií, hier, alebo rýchle nabíjanie.

Zvláštne upozornenia

Ak sa vám stáva, že vám do smartfónu chodia podivné upozornenia, niekedy v cudzom jazyku, alebo v skomolenej slovenčine, na vine môže byť malvér. V tomto prípade sa vás snaží škodlivý softvér oklamať, aby ste klikli na odkaz, ktorý vás zavedie na stránku, z ktorej pravdepodobne chytíte niekoľko ďalších vírusov.

Riešenie je v tomto prípade jednoduché. Ak podržíte prst na upozornení, ukáže sa vám z akej aplikácie alebo webovej stránky prišlo. Následne stačí stránku zablokovať alebo odinštalovať aplikáciu.

Reklamy mimo aplikácie

Niektoré free verzie aplikácií prichádzajú s reklamami, ktoré môžu byť v určitých prípadoch otravné. S tým sa bohužiaľ nedá veľa spraviť, no ak sa vám reklamy zobrazujú napríklad na domovskej obrazovke, niečo nie je v poriadku. Takéto druhy reklám sú mimoriadne rušivé a ide o takzvaný adware, teda softvér špeciálne navrhnutý na to, aby nás bombardoval reklamami.

Riešením môže byť odinštalovať škodlivú aplikáciu, no to niekedy môže byť náročné. Našťastie existujú antivírusové programy, ktoré sa špecializujú na odstraňovanie adwaru.

Robí veci sám od seba

Ak váš smartfón začne vykonávať určité úlohy sám od seba, môže ísť o malvér. Niektoré druhy škodlivého softvéru totiž dokážu zariadenie ovládať na diaľku, čo z nášho uhla pohľadu vyzerá, akoby bol mobil posadnutý. Odporúča sa rýchlo vírus nájsť a odstrániť. V takýchto prípadoch sa útočník, alebo automatizovaný program pokúša o krádež hesiel, prístup k bankovej aplikácii alebo iným citlivým údajom.

Mohlo by vás tiež zaujímať

Show Comments (0)

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.