Xiaomi MIX Fold 3
Zdroj: Xiaomi

Hrozí nám prehĺbenie krízy s čipmi? Experti sa boja, že Čína má v pláne prebrať kontrolu nad TSMC

Čína by mohla prevziať kontrolu nad najväčším výrobcom čipov na svete, myslia si experti, ktorí vyjadrili znepokojenie. Hrozí nám ďalšia kríza?

Na svete je mnoho firiem, ktoré samostatne držia celý sektor, v ktorom pôsobia na vlastnom chrbte. Ak by tieto firmy stratili nezávislosť a stali by sa súčasťou geopolitických zápasov, mohlo by to dopadnúť katastrofálne. A k takejto situácii môže dôjsť vo firme, ktorá pôsobí v krajine, ktorá sa radí medzi ázijských tigrov. Na informáciu upozornil web phonearena.com s odvolaním sa na portál Fox News.

Áno, presne tak, reč nie je o nikom inom ako o firme Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, známou najmä pod skratkou TSMC. Spoločnosť vyrába polovodiče a čipy pre niektoré z najväčších a najvýznamnejších mien v oblasti elektroniky ako Apple, AMD, Intel, Qualcomm, MediaTek a mnoho ďalších.

Celý svet videl, aký veľký vplyv a ako veľkú výrobu zabezpečuje táto taiwanská firma. Celosvetový nedostatok čipov zasiahol mnohé odvetvia, pretože čím ďalej tým viac výrobkov potrebuje polovodiče. Preto si len môžeme predstaviť, čo by sa stalo, ak by sa čínska vláda pokúsila o ovládnutie tejto najväčšej svetovej spoločnosti.

Pre porovnanie, Taiwan vyprodukoval za rok 2019 63 percent svetovej produkcie polovodičov, pričom iba 12 percent pripadalo na USA. Vieme, že napätie medzi Čínou a USA v posledných rokoch riadne eskalovalo a prípadná kontrola čínskej vlády nad najväčším výrobcom čipov na svete by znamenalo obrovský zvrat v tejto novodobej studenej vojne.

V posledných týždňoch je vysoký stupeň napätia aj medzi Čínou a práve spomínaným Taiwanom. Čína stále považuje Taiwan za svoje územie. Preto sú obavy expertov oprávnené, Čína by so ziskom územia Taiwanu taktiež získala moc nad touto firmou.

„Ak dáte Komunistickej strane Číny kontrolu nad veľkou časťou polovodičového priemyslu, bude maž značný vplyv na svojich obchodných partnerov a oni túto výhodu využijú.“ uviedol člen výboru Snemovne reprezentantov pre zahraničné veci Michael McCaul, Texas-(R), pre Fox News

Ďalej sa k téme vyjadril Jeremy Furchtgott, riaditeľ konzultačnej firmy Baron, ktorý tvrdí, že akékoľvek narušenie dodávateľského reťazca polovodičov spôsobené čínskou stranou a jej prevzatím kontroly nad Taiwanom by mohlo viesť k vojne.

Podľa Asociácie polovodičového priemyslu (SIA) vzrástol predaj polovodičov od roku 2019 do roku 2020 o 6,5 percenta a do mája roku 2021 vzrástol o ďalších 26 percent!

Z týchto čísel je preto jasné, ako je TSMC pre svet dôležité a akú výhodu by Čína získala jeho prevzatím. McCaul sa obáva toho najhoršieho. Pripomína udalosti z čínskej histórie, kedy vláda nemala problém odstrániť nepohodlných ľudí, tých ktorí by mohli nejako uškodiť krajine.

90% svetovej produkcia pokročilých čipov pochádza z TSMC

Čo je ale pôsobivejšie je fakt, že až 90 percent pokročilých čipov pochádza z TSMC. Ak by nad všetkými týmito čipmi mala kontrolu čínska vláda, môžeme si len predstavovať aké by to malo dopady na celý svet.

Experti celú túto situáciu vidia z čínskej strany ako skúšanie svojich hraníc, ako ďaleko môžu zájsť bez vyprovokovania priameho konfliktu. Nech už situácia s TSMC dopadne akokoľvek, bude to jedna z najdôležitejších udalostí 21. storočia.

Mohlo by vás tiež zaujímať

Show Comments (0)

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.