V dnešnej dobe moderných technológií a umelej inteligencie je čoraz ťažšie spoznať pravdivé informácie na internete. Sociálnymi sieťami, no aj rôznymi stránkami sa šíria hoaxy, nad ktorými sa častokrát pozastavíme. Nebezpečnou technológiou, no aj pomerne novým trendom je aj deepfake, teda úprava videí a snímok veľmi realistickým spôsobom. A aj keď sa môže zdať, že ide o neškodnú zábavku, ktorá sa dá využiť aj v umeleckom priemysle, tak so sebou prináša niektoré riziká. O čo v prípade tohto trendu ide a aké riziká so sebou prináša nám vysvetlil portál makeuseof.com. A my sa na to teraz pozrieme spoločne.
Čo je to deepfake a ako to vzniklo?
Ak ste sa s pojmom deepfake ešte nestretli, tak tento pojem pochádza z anglického „deep learning“ a „fakes“, teda ide o spojenie v preklade pojmov „hlboké učenie“ a „falzifikáty“. Práve táto technológia sa v poslednej dobe stala skutočným trendom medzi používateľmi internetu, pričom softvér umelej inteligencie pracuje na syntéze obrazu a videa, čím vytvorí nereálne, no realisticky vyzerajúce video. V skratke tak môžete naraziť na video, kde známa osobnosť môže mať nejaký prejav, no v skutočnosti za tým bude stáť umelá inteligencia. Tá pridala tvár tejto osobnosti na tvár cudzej osoby a prispôsobiť sa dokázal aj hlas.
Pomyslíme si tak, že môže ísť o skvelú zábavu, kedy sa môžeme premeniť na našu obľúbenú celebritu či blízku osobu, však? Deepfake technológia sa dokáže využívať aj pre umelecký priemysel, čo sa stalo aj vo filme z roku 2016, Rogue One: A Star Wars Story. Tvorcovia filmu tak dokázali priniesť na obrazovku postavu, ktorú by iným spôsobom do filmu nedostali. K výsledku sa dostali takým spôsobom, že úlohu postavy zahral niekto iný. Vďaka softvéru však dokázali ako vzhľad, tak aj hlas postavy úplne zmeniť. Rovnakým spôsobom môžeme pre vlastnú zábavu využiť rôzne filtre pre zmenu tváre, čo ponúka napríklad platforma Snapchat.
Technológia pokročila skutočne rýchlo
Zatiaľ čo pred niekoľkými rokmi by sme mohli deepfake využiť len na základnej úrovni a vytvorené video by bolo pomerne jednoduché rozpoznať, dnes tomu tak nie je. Videá sú skutočne presvedčivé, z čoho sa živia aj konšpirátori a vytvárajú rôzne hoaxy. Aj z tohto dôvodu by sme si mali dať pozor na to, čo na internete skutočne vidíme a informácie si overovať. Nájsť na internete totiž vytvorené video známeho politika, ako hrozí vojnou, totiž nie je ťažké rozpoznať. Problémom tejto technológie tiež je, že tento softvér je voľne dostupný a využiť ho môže takmer ktokoľvek.
Obsah vytvorený pomocou deepfake sa veľmi ťažko rozpoznáva a zároveň reguluje na internete. A aj keď sa môže zdať, že ide o neškodnú zábavu, tak môže spôsobiť jednoduché šírenie dezinformácií po internete. Práve pre vznik takýchto videí vás upozorňujeme k tomu, aby ste si informácie overovali a nenaleteli tak podvodníkom. V dnešnej dobe ich je na internete totiž skutočne veľa. A ako môžete vidieť, dokážu pôsobiť skutočne presvedčivo.
Narazili ste niekedy na takéto video? A overujete si informácie na internete? Podeľte sa s nami v komentároch!