Portál DXOMARK (komerčný web, ktorý sa zaoberá nezávislým a najmä vedeckým prístupom k hodnoteniu kvality smartfónov, objektívov a fotoaparátov) si tentokrát pripravil zaujímavú praktickú štúdiu, v ktorej sledoval vplyv poškodeného sklíčka nad šošovkou na výslednú kvalitu fotografií.
Väčšina súčasných špičkových inteligentných telefónov je vybavená viacerými kamerami, ktoré zvyčajne obsahujú super širokouhlý fotoaparát a teleobjektív, spolu s primárnym objektívom. Niektoré zariadenia obsahujú aj makro objektívy alebo špecifické šošovky pre nahrávanie videí.
Ako uchovať kvalitu fotografií?
Väčšina fotografických sústav navyše obsahuje rôzne senzory – napríklad senzor na meranie hĺbky a vzdialenosti alebo farebné senzory a samozrejme aj LED blesk. Na ochranu všetkých týchto dosť krehkých optických a elektronických komponentov pred nečistotami, nárazmi alebo poveternostnými vplyvmi býva celá sústava fotoaparátu obvykle utesnená ochranným krytom zo zafíru alebo zo skla.
Tento kryt musí chrániť moduly kamery za ním pred nárazmi, a preto musí byť pevný, odolný a ľahko sa dať očistiť. Na druhej strane musí byť tiež extrémne tenký, aby bolo zariadenie čo najtenšie a aby sa optimalizoval prenos svetla k objektívom fotoaparátu. Tento kúsok skla môže vyzerať dosť nepodstatné, ale môže mať dôležitý vplyv na kvalitu obrazu fotoaparátu, ak nie je kvalitný alebo je poškodený. A práve na to sa pozreli ľudia z DXOMARK.
Ako prebiehal test
Zobrali dva rovnaké telefóny. Jeden v perfektnom stave a jeden s poškriabaným ochranným sklom. S oboma nafotili rovnaké zábery pri identických podmienkach. Rozdiely sú na prvý pohľad badateľné – najmä keď máme obe fotografie vedľa seba. Avšak boli by ste si ich schopní všimnúť, aj keby ste nemali porovnanie s kvalitnejším snímkom? Často si ľudia myslia, že za zhoršenou kvalitou fotografií ich mobilného telefónu je starý software alebo nekvalitná sústava šošoviek. Pritom by niekedy stačilo len vymeniť ochranné sklo.
Pri pohľade na výsledné fotografie vyššie je potrebné povedať, že mnohé atribúty kvality obrazu neovplyvňuje ani silne poškriabaný kryt fotoaparátu. Napríklad cieľová expozícia na obrázkoch na šírku je rovnaká na poškriabaných aj nepoškodených zariadeniach. Škrabance neznižujú ani detaily obrazu, ani nezvyšujú šum. Nemajú vplyv ani na systém automatického zaostrovania, ani na snímanie hĺbky a vykreslenie bokehu.
Ako však ukazujú výsledky testu DXOMARK, škrabance spôsobujú a/alebo zosilňujú odlesky objektívu a podobné efekty. Tie môžu byť veľmi rušivé, najmä pri snímaní scén v protisvetle alebo pri bočnom osvetlení.
Zaujímavým je aj posledný test, kde si testeri skúsili, ako pôsobí na kvalitu fotografií špinavý kryt fotoaparátu. Výsledok je veľmi podobný tomu s poškriabaným krytom. Posúďte samy a nezabúdajte si pretrieť ochranné sklíčko vhodnou handričkou pred fotením.