Smartfóny od spoločnosti Xiaomi sa vyznačujú najmä ich možnosťou upravení a toho, ako si ich používatelia môžu prispôsobiť podľa vlastnej preferencie. Používateľská komunita dokonca pracuje na vlastnej custom ROM, ktorá vylepšuje funkcie smartfónu a umožňuje im, aby z nich používatelia získali ich plný potenciál. Ide práve o Xiaomi.eu ROM, ktorá je skutočne populárna, nakoľko vychádza z čínskej verzie ROM. Majitelia novších smartfónov však narazili na problém, ktorý im využívanie takejto upravenej ROM neumožňuje. Informuje o tom komunita Xiaomiui, ktorá zdôrazňuje dôležitosť tohto problému. O ktoré smartfóny ide a prečo výrobca tento problém vytvoril? To si teraz prezradíme spoločne.
Vybrané Xiaomi smartfóny majú problém s custom ROM
Inštalácia custom ROM alebo teda upravených verzií operačného systému je v komunite Xiaomi smartfónov skutočne populárna. Používatelia modifikujú svoje smartfóny tak, ako sa to len dá a využívajú k tomu najčastejšie populárnu Xiaomi.eu ROM. Vývojári týchto upravených verzií systému však majú v poslednej dobe problém, nakoľko ich tvorba je takmer nemožná. Dôvodom je, že čínsky výrobca prestal uvádzať zdrojové kódy jadra smartfónov načas, pričom niektoré smartfóny do dnešného dňa nezískali dlhodobo voľne dostupné kódy.
Bez nich vývojári nemôžu pracovať na vytvorení nových custom ROM pre smartfóny. O dôvode, prečo to Xiaomi spravilo, resp. nespravilo, môžeme len špekulovať. Je možné, že dôvodom je práve fakt, že smartfóny určené pre Čínu prichádzali do Európy a s využitím custom ROM mohli fungovať bežne ako klasické telefóny. Tomu sa práve výrobca snažil zabrániť rôznymi spôsobami a toto môže byť jeden z nich. Oficiálne vyjadrenie spoločnosti však nemáme a je možné, že jednoducho len s niektorými kódami mešká.
O ktoré telefóny ide?
Ako sme už spomenuli, na zozname nájdeme telefóny, ktoré sú už pokojne na trhu aj niekoľko mesiacov. Nie je teda pravdepodobné, že by ich výrobca z tohto zoznamu odstránil a kódy uverejnil. Čo je však oveľa rušivejšie je počet telefónov, ktoré na ňom nájdeme. Pozrieť sa na ne nižšie môžete aj vy.
-
Redmi Note 11 / NFC (spes/spesn)
-
Redmi Note 11 Pro 5G / Redmi Note 11E Pro (veux)
-
Xiaomi 12T (plato)
-
Xiaomi 12T Pro / Redmi K50 Ultra (diting)
-
Redmi Note 12 4G (tapas/topaz)
-
Redmi Note 12 5G (sunstone)
-
Redmi Note 12 Pro 4G (sweet_k6a)
-
Redmi Note 12S (sea)
-
Redmi K60 / POCO F5 Pro (mondrian)
-
Redmi K60E (rembrandt)
-
Xiaomi 12 Pro Dimensity Edition (daumier)
Zoznam teda obsahuje novšie modely napríklad zo série Redmi Note 12, no aj starší model vo verzii s čipsetom MediaTek Dimensity z minuloročnej vlajkovej série. Pre všetky tieto modely je takmer nemožné vytvoriť a využívať custom ROM, čo môže používateľov mierne znepokojovať.
Využívate vo svojom smartfóne custom ROM? Alebo ste spokojní s tou základnou? Podeľte sa s nami v komentároch!