O udržateľnosť a lepšiu ekologickú situáciu bojujú viacerí výrobcovia smartfónov a elektroniky vo všeobecnosti. Výnimkou nie je ani čínske Xiaomi ako popredný výrobca smartfónov, nositeľnej elektroniky aj produktov inteligentnej domácnosti. Počas predstavenia modelového radu Xiaomi 13 v španielskej Barcelone tak spoločnosť oznámila, že začína hodnotiť uhlíkovú stopu svojich produktov, pričom poukázala aj na novinky práve z novopredstavenej série. V čom tak spočívajú kroky vedúce k ekologickejšiemu prístupu spoločnosti a akým spôsobom bude hodnotiť uhlíkovú stopu svojich produktov? Všetko dôležité si prezradíme v nasledujúcich odsekoch.
Xiaomi vykonalo analýzu uhlíkovej stopy LCA pre najnovší vlajkový model
Modelový rad Xiaomi 13 bude bezpochyby veľmi atraktívnym pre viacerých fanúšikov naprieč celou Európou a globálnym regiónom. Nové zariadenia tak ponúkajú všetko čo používatelia potrebujú a ešte niečo navyše. Čínsky výrobca elektroniky si však dal tú námahu a v spolupráci s externou spoločnosťou vykonal analýzu uhlíkovej stopy LCA, ktorá zahŕňa merania celkových emisií skleníkových plynov. Toto meranie tak má zahŕňať všetky emisie od ťažby surovín, cez výrobu, distribúciu, používanie zariadenia a aj jeho prípadnú likvidáciu.
Túto analýzu uhlíkovej stopy čínsky gigant vykonal na vrcholnom Xiaomi 13 Pro ako najlepšom smartfóne, ktorý sa aktuálne v portfólu spoločnosti nachádza. Merania spoločnosti pre tento model boli vyhodnotené ako 62,8 kg CO2e, pričom je v súlade s normou PAS2050, čím sa zabezpečí presnosť a dôveryhodnosť údajov. Toto meranie však ani zďaleka nie je jediným krokom k zvýšeniu udržateľnosti a vyššiemu dôrazu na ekológiu v oblasti produktov.
Tieto kroky smerujú k zvýšenej úrovni ekológie
Xiaomi okrem iného uvádza, že v súčasnosti ponúka viac ako 40 energeticky úsporných produktov vo svojom portfóliu. Navyše využíva na ich balenie dizajn známy ako One Paper Box, ktorý znižuje obaly až o 40%. Okrem toho sa však rôzne kroky k zvýšeniu zodpovednosti za ekologické správanie líšia v rôznych krajinách a v krajinách ako Spojené Kráľovstvo, Nemecko, Taliansko, Francúzsko, Španielsko a Holandsko funguje aj program známy ako Trade-in.
Aj keď v prípade Xiaomi nejde o jedinú spoločnosť, ktorá sa zaujíma o ekológiu a zníženie uhlíkovej stopy, tak je pekné vidieť, ako k tomu pristupuje. Práve čínsky gigant je totiž jednou z mála spoločností, ktoré zatiaľ nepristúpili k zredukovaniu obsahu príslušenstva v baleniach smartfónov. Vďaka tejto správe je však vidno, že zodpovedné správanie voči planéte sa dá vykonávať aj iným spôsobom. Nemusia tak limitovať používateľov napríklad odstraňovaním nabíjacích adaptérov z balení.
Zaujímate sa o ekologicky zodpovedné správanie technologických spoločností? A myslíte, že Xiaomi týmto vykonalo správne kroky? Podeľte sa s nami v komentároch!