Vybíja sa vám batéria v smartfóne prirýchlo? Dôvodov môže byť niekoľko, či už degradácia, používanie náročných aplikácií, alebo v najhoršom prípade malvér. Portál Xaakandroid ale dáva do pozornosti niečo, čo robí väčšina z nás bez najmenšieho tušenia, že aj táto akcia vplýva na to, ako rýchlo sa mobil vybíja.
Nielenže netušíme, že to nášmu zariadeniu vlastne škodí, častokrát sme v presvedčení, že to vlastne pomáha. Lenže čo to teda je? Bez toho aby sme chodili okolo horúcej kaše – manuálne zatvorenie všetkých spustených aplikácií. Nielenže táto akcia vybíja vašu batériu, no ak nie ste momentálne pripojení k Wi-Fi, môže si to zobrať aj väčšiu časť vašich mobilných dát.
Zatváranie všetkých aplikácií má dlhú históriu, ktorá sa ťahá až ku prvým verziám Androidu. V tej dobe to naozaj pomáhalo a mnohí vývojári odporúčali vyčistiť pamäť telefónu a zatvoriť všetky appky, ktoré sú spustené na pozadí. Dnes sa však situácia mení a zatváranie aplikácií už batérii nepomáha, práve naopak. Z dlhodobého hľadiska to môže priniesť viac škody, ako úžitku.
Denne používame radu aplikácií a určite sa nájde niekoľko, ktoré používame pravidelne, častejšie ako iné. Četovacie aplikácie, e-mail, alebo bankové aplikácie. Narábame s nimi stále a v tomto prípade je pre vás výhodnejšie, ak ich necháte otvorené. Prečo? Najväčšou výhodou je oveľa rýchlejšie načítanie.
Zatváranie aplikácií na pozadí
Android totiž spravuje aplikácie na pozadí a snaží sa o to, aby boli pripravené vždy, keď ich potrebujete. Rovnako sa pokúša riadiť spotrebu batérie, ktorá je oveľa vyššia ak aplikáciu zatvoríte a následne otvoríte. Android musí vynaložiť viac práce na to, aby otvoril všetky procesy, ktoré predtým držal v pamäti.
Ak toto robíte so všetkými aplikáciami, vedie to k maximálnej spotrebe batérie. Vybíjanie a nabíjanie batérie znižuje jej životnosť, čo zas znamená rýchlejšiu degradáciu a stratu kapacity. Preto sa odporúča nechávať aplikácie, ktoré používame najčastejšie, nechať otvorené na pozadí a nezatvárať ich manuálne.
Čo však robiť s ostatnými aplikáciami? Okrem tých najpoužívanejších isto v telefóne nájdeme aj také, ktoré otvoríme raz za pár dní. V takomto prípade sa odporúča zatvoriť ich po skončení práce úplne. Ak bežia na pozadí, spotrebujú o niečo batérie navyše, no neoplatí sa ich držať otvorené, ak ich často nepoužívame.
Rovnaká situácia, opísaná vyššie, nastáva aj ak ste pripojení na mobilných dátach. Opätovné otvorenie aplikácie znamená, že sa musí znova pripojiť k internetu a so serverov stiahnuť všetky potrebné informácie. To znamená že zatváraním a opätovným otváraním často používaných aplikácií vzniká oveľa väčšia spotreba dát. Ak ste na Wi-fi, alebo máte neobmedzený internet, tento bod nie je pre vás dôležitý.
Stále však platí, že zatváranie aplikácií už dnes nie je také dôležité, ako tomu bolo kedysi. Android si zvládne sám menežovať čo nechať otvorené, alebo čo zavrieť. Ak sa do toho rozhodnete zasiahnuť manuálne nič vám nebráni, no rozdiel vo výkone bude naozaj len minimálny. Na druhej strane pocítite rýchlejšie vybíjanie batérie.