Zahraničím lomcuje zákerný vírus
Zdroj: Unsplash (Alexander Grey), PNGwing, Úprava: Xmobile.sk

Zahraničím lomcuje mimoriadne sofistikovaný bankový vírus: Dostať by sa mohol aj na Slovensko

V Kórei sa objavil druh bankového trojského koňa, ktorý zvládne imitovať hovory so zákazníckou podporou.

Útočníci neustále hľadajú nové spôsoby, ako svoje obete oklamať. Ideálnym príkladom môže byť nový druh mimoriadne sofistikovaného škodlivého softvéru, ktorý sa od minulého roka objavuje v zahraničí a je možné, že skončí aj u nás.

Týmto softvérom je neobyčajný trójsky kôň, ktorý nielen svoje obete špehuje, no dokáže sa s nimi aj rozprávať, informuje portál Kaspersky. Počas rozhovoru vírus predstiera, že je v skutočnosti zamestnancom určitej banky. Trójsky kôň sa nazýva Fakecalls a takto presne funguje.

Zákerný malvér

Zatiaľ malvér dokáže napodobniť len niekoľko kórejských bánk. Zaujímavosťou je, že si tvorcovia trójskeho koňa dali naozaj záležať na tom, aby vo svoje obete oklamali. Okrem loga, ktoré by ste v bankovej aplikácii očakávali sa zobrazí aj skutočné číslo na podporu. To útočník pravdepodobne našiel na oficiálnej stránke banky.

Keď sa trójsky kôň dostane do vášho zariadenia, okamžite si začína pýtať povolenia takmer na všetko, kontakty, mikrofón, fotoaparát, vašu polohu a spravovanie hovorov. Sofistikovanou a mimoriadne nebezpečnou časťou vírusu je jeho schopnosť imitovať hovory. Ak obeť vytočí číslo podpory banky, trójsky kôň nenápadne spojenie preruší a otvorí svoj vlastný „hovor“.

Zahraničím lomcuje zákerný vírus
Zdroj: Kaspersky

V tomto prípade však nehovoríte s človekom, ale s malvérom, ktorý dokáže presvedčivo imitovať hovor so zákazníckou podporov. Jediná vec, ktorá by mohla vírus prezradiť je fakt, že momentálne dokáže fungovať len v kórejčine. Ak teda obeť používa iný jazyk, všimne si zmenenú obrazovku hovoru.

Občas sa ale stane, že vás malvér spojí priamo so zločincom, ktorý sa vás pokúša okradnúť. Keďže dala obeť nevedomky povolenie spravovať hovory, vírus môže prijať telefonát od útočníka. V tomto prípade opäť zobrazí falošnú obrazovku, na ktorej vidíte číslo banky. Útočník sa vás po zdvihnutí pokúsi presvedčiť, že je zamestnancom banky a vytiahnuť od vás buď citlivé informácie, alebo platbu.

Okrem tohto je malvér tradičným spywarom, čo znamená, že dokáže sledovať všetko, čo máte v smartfóne aj mimo neho. Keď má útočník prístup prakticky ku všetkému, môže si stiahnuť kontakty, vaše textové správy, alebo zistiť polohu zariadenia. K tomu môže kedykoľvek zapnúť fotoaparát či mikrofón a nahrávať čo sa deje okolo zariadenia.

Tento druh malvéru by sa mohol dostať aj ku nám, no zatiaľ nie je dôvod na paniku. Najlepšie sa pred ním a akýmkoľvek vírusom ochránite tým, že aplikácie budete sťahovať len z oficiálnych zdrojov. Môže sa stať, že sa aj do Google Play, alebo Play Store dostanú infikované aplikácie, no vždy sú takmer okamžite odstránené. Dávajte si tiež pozor na to, aké povolenia si od vás aplikácia pýta. Ak by napríklad chcela aplikácia kompas prístup k vašim kontaktom, niečo nie je v poriadku.

Mohlo by vás tiež zaujímať