Kedy sa oplatí investovať do nového android smartfónu?
Zdroj: PNGwing, Úprava: Xmobile.sk

Kedy je čas na kúpu nového Android smartfónu: Tieto znaky nepodceňujte!

Kúpa nového zariadenia je rozhodnutím každého z nás, no tieto znaky sa vám pokúšajú naznačiť, že už je čas.

Čo sa týka kúpy nového smartfónu, výrobcovia by vždy boli najradšej, aby ste siahli po novom modeli hneď, ako to bude možné. Otázkou ale ostáva, či sa to naozaj oplatí. Čo všetko môžete urobiť preto, aby vám smartfón vydržal čo najdlhšie?

Žiadne elektronické zariadenie nevydrží večne a rovnako to platí aj pri smartfónoch. Portál Makeuseof však poznamenáva, že životnosť zariadenia sa odvíja hlavne od toho, ako s ním zaobchádzame. Dôležité je teda či sa o smartfón staráme, ale aj ako často ho používame. Ak sa mu totiž väčšinu dňa nevenujeme, určite vydrží dlhšie ako keby sme ho používali každý deň niekoľko hodín vkuse.

Na životnosť smartfónu však vplýva aj počasie. Batéria nemá rada, ak je príliš zima alebo naopak príliš teplo. To všetko prispieva ku jej degradácii, teda zariadenie vám vydrží podstatne menej nabité, ako keď ste ho vytiahli z krabice. Ochranné pomôcky môžu prispieť k dlhšej životnosti, no ak patríte medzi tých, ktorým smartfón častokrát spadne na zem, tým si tiež veľmi nepomôžete.

Životnosť však ovplyvňujú aj iné faktory, mimo našej kontroly. V tomto prípade sa myslí kvalita samotného hardvéru. Lacnejšie smartfóny používajú spravidla lacnejšie a slabšie komponenty, čiže zostarnú skorej ako najnovšie vlajkové lode.

Ak chcete čo najviac predĺžiť životnosť smartfónu, odporúča sa pravidelne mazať nepotrebné aplikácie, aby ste uvoľnili pamäť zariadenia. Neodporúča sa tiež spúšťať náročné aplikácie, napríklad hry, na ktoré váš smartfón stačí len tak tak. Zdraviu smartfónu tiež prospieva reštart, aspoň raz za týždeň. Dôvodom je, že pomocou reštartu vypnete všetky proces, aj tie ktoré sú chybné, a pustite ich znova.

Kedy meniť zariadenie za nové?

Lenže kedy vlastne vymeniť smartfón za nový? Väčšina ľudí sa rozhodne v momente, keď im začnú prekážať chyby. Môžete sa pokúsiť zistiť kde je problém a či stojí za opravu, no ak sa vybíja vaša batéria rýchlo, je to znak, že by ste mali siahnuť po novom zariadení alebo najmenej po výmene batérie.

Zároveň sa odporúča siahnuť po novom smartfóne ak sa poškodí jedna zo základných súčiastok. Smartfón už nenabíja, reproduktor je pri hovore tichý a vy nepočujete človeka na druhej strane, alebo on nepočuje vás. Upgradovať sa oplatí aj v prípade, že sa váš starý smartfón výrazne spomalil. To znamená že procesor už nestíha s požiadavkami nových verzií operačného systému. Týka sa to ale aj aplikácií, tie sú z roka na rok náročnejšie na zdroje telefónu. Je to jednoducho vývoj, ktorý nemožno zastaviť.

Pri strate softvérovej podpory siahnite po novom zariadení

Ale asi najdôležitejším dôvodom, kedy vymeniť telefón, je strata softvérovej podpory. Ta je zväčšia 2 až 3 roky od predstavenie. Potom, ako telefón stratí softvérovú podporu, tak neprimerane rastie riziko, že sa stanete obeťou kybernetického útoku. Dôvodom je, že váš telefón nedostáva bezpečnostné záplaty a tým pádom otvárate dvere hackerom. Je potrebné prízvukovať, že kybernetické útoky na smartfóny sú čoraz frekventovanejšie a už dlho neplatí, že hackeri cieľa len na počítače.

Rozhodnutie kedy je najlepší čas investovať do nového zariadenia je však len a len na vás. Dôležitý je hlavne váš rozpočet a to, čo od smartfónu vlastne očakávate. Ak chcete mať najnovšie funkcie, určite budete musieť kupovať nové zariadenia častejšie ako niekto, kto využíva smartfón len na volanie, alebo chatovanie s priateľmi, či rodinou. Rovnako dôležitú úlohu zohráva i to, či si kúpite lacnejší alebo drahší telefón. Drahšie telefóny sú nielenže spravidla softvérovo dlhšie podporované, ale majú aj dostatok výkonu na niekoľko rokov dopredu. Tu platí jedno príslovie – „Nie sme tak bohatí, aby sme kupovali lacné veci“.

Zlatou strednou cestou je investovať do nového zariadenia raz za tri roky, pričom ideálne je investovať do modelu strednej vyššej triedy. Po tejto dobe už Android smartfóny nedostávajú aktualizácie a začína sa prejavovať aj degradácia batérie.

Mohlo by vás tiež zaujímať