Skratka NFC sa medzi širokou verejnosťou rozšírila len pred niekoľkými rokmi, keď sa spopularizovali platby smartfónom. Dnes však túto skratku stále poznáme práve pre túto úlohu, no nevšimneme si, že táto technológia má oveľa širšie využitie. Nielen teda platby mobilným zariadením ako smartfónom alebo hodinkami, aj iné funkcie nám dokáže poskytnúť technológia, ktorá sa označuje z anglického „Near Field Communication“, v doslovnom preklade teda „komunikácia v blízkom poli“. Ak teda túto technológiu máte vo svojom smartfóne aj vy, využite jej plný potenciál a pozrite sa, čo všetko s ňou viete robiť.
K čomu všetkému vieme NFC využiť?
Technológia pre blízku komunikáciu má väčší potenciál ako len jej využívanie pre bezkontaktné platby, aj keď je to určite jej veľkou úlohou. Niektorí z nás si totiž už ani nevedia predstaviť, že by k platbe v obchode museli vytiahnuť fyzicky kartu. Stačí nám teda priložiť náš smartfón a technológia NFC sa o všetko postará za nás. Mali by ste však vedieť, že už v roku 2011 prišla podpora pre prenos dát a súborov prostredníctvom tejto funkcie vďaka verzii Androidu Ice Cream Sandwich. V tej chvíli smartfóny mohli využiť funkciu Android Beam, ktorú už dnes nahradil Nearby Share, teda zdieľanie nablízku.
Rovnako však vieme technológiu NFC využiť aj pre párovanie so zariadeniami, ktoré nemajú displej. Možno aj váš bezdrôtový reproduktor alebo slúchadlá využívajú túto technológiu pre párovanie, aj keď vo väčšine prípadov sa dnes už rozprávame skôr o prepojení pomocou Bluetooth či Wi-Fi Direct. Je však dobré vedieť, že aj prepojenie zariadení ako smartfón a ďalšie menšie elektronické hračky vieme spraviť aj pomocou NFC. Ak teda obe zariadenia túto technológiu ponúkajú.
Možno ste počuli niekedy aj o tagoch
Skvelým pomocníkom môže byť aj NFC tag. Ak ste sa niekedy o túto technológiu zaujímali hlbšie, zrejme ste už o nich niekedy počuli. Tieto tagy sa vyrábajú vo viacerých tvaroch, veľkostiach a prevedeniach, niektoré môžu mať tvar karty, iné zasa môžu byť menšie nálepky. Do týchto tagov môžeme zapisovať rôzne typy údajov, ktoré môžeme neskôr využiť a čítať pomocou nášho zariadenia bez toho, aby sme ich museli manuálne písať. Tieto informácie, ktoré si na tag zapíšeme, môžeme neskôr aj meniť alebo dokonca uzamknúť, aby sa už nedali pozmeňovať. K prečítaniu takéhoto tagu však potrebujeme zariadenie, ktoré podporuje NFC.
Technológia NFC pre smartfóny a iné zariadenia má teda viacstranné využitie. Nemusíme ju využívať len pre platby smartfónom, no predpokladáme, že je to náš hlavný účel pri jej používaní. Ak by ste však niekedy narazili na situáciu, kedy by ste túto technológiu mali využiť aj inak, určite nebudete prekvapení.
Využívate technológiu NFC aj vo vašom smartfóne? A pre aké účely? Podeľte sa s nami v komentároch!