Mnohým z nás pri nabíjaní smartfónu ide o čas. Čím je kratší tým je to lepšie. Taktiež nám pri zapojení nabíjačky smartfón vypíše oznam, že ide o super-rýchle nabíjanie. Je to ale vážne tak?
Prvé smartfóny, ktoré prekročili 100W pri nabíjaní sme videli minulý rok. Trend ale nezastal na čísle 100, ale posúval sa ďalej aj v roku 2021, kedy svetlo sveta uzreli smartfóny ako Redmi Note 11 Pro+ či Xiaomi Mix 4, obe so 120W nabíjaním. Tomuto neustálemu posúvaniu hraníc však zďaleka nie je koniec, píše androidauthority.com
150W nabíjanie, telefón “z nuly na sto” pod 10 minút?
Už aj pri dnešnom “len” 120W nabíjaní vieme nabiť napríklad Xiaomi Mix 4 so 4 500 mAh batériou z úplného vybitia na 100 percent za 21 minút, dokonca so zapnutým Boost módom za 15 minút. Potrebuje vôbec tieto čísla ešte zmenšovať? Známy leaker informácií, Digital Chat Station tvrdí, že na takomto smartfóne sa už pracuje, a už onedlho by sa mal sériovo vyrábať. Aj tak to bola zrejme len otázka času, keďže najmä pri čínskych výrobcoch vidíme doslova až zaujatosť číslami. Aký vplyv bude mať tento rastúci trend na batériu je otázne, pretože ak nedôjde k vývoju aj v tomto smere, čaká nás dosť závažný problém.
Práve znižujúca sa výdrž batérie a jej degradácia sú problémami pri takomto rýchlonabíjaní. Xiaomi a aj Oppo sa vyjadrili, že degradácia batérie môže dosiahnuť hodnotu až 20 percent, ak počet nabíjacích cyklov presiahne hranicu 800 cyklov (približne 2 roky bežného používania). Tieto čísla samozrejme nie sú najhoršie, no nie sú ani super, a pri dnešnom tlaku na znižovanie degradácie batérie, podporovanie trendu ešte rýchlejšieho nabíjania veľmi nedáva zmysel.
Preto je aj otázkou, či takéto niečo vôbec potrebujeme, aj napriek tomu, že Xiaomi tvrdí, že ich momentálne vyvíjaná 200W technológia nabíjania by si mala udržať 20 percentnú degradáciu v rozmedzí dvoch rokov. Ostáva sa nám už len zamyslieť, či je potrebné mať telefón nabitý za tak rýchly čas.