Bateria smartfonu Xiaomi
Zdroj: Xiaomiportal.sk

Xiaomi si dalo patentovať technológiu, ktorá je schopná rozoznať nafukovanie batérie

Patent od Xiaomi dokáže rozpoznať, kedy treba s batériou navštíviť servis. Ako rozpoznať nafúknutú batériu? Xiaomi to spraví za vás!

Ruku na srdce všetci, ktorí sa niekedy zaujímali o zdravie svojej batérie alebo s ňou šli do servisu. Android smartfóny nedisponujú funkciou, ktorá by odhalila v akom stave je batéria a kedy s ňou treba ísť do servisu. Xiaomi ale prináša riešenie s patentom technológie, ktorá dokáže rozpoznať nafukovanie batérie či stav, ktorý nie je pre smartfón vyhovujúci. Na patent upozornil portál Gizmochina.com.

Ako táto technológia funguje?

Popis patentu vraví, že dokáže rozpoznať zväčšovanie batérie, ktoré dokáže byť nie len nepríjemné, ale i nebezpečné. Smartfón štandardne obsahuje priehradku na batériu, zadný kryt batérie, piezoelektrickú keramiku a obvod detekcie prúdu, pričom piezoelektrická keramika sa nachádza na vnútornej strane krytu batérie otočená smerom k batérii alebo v priehradke na batériu. Obvod detekcie prúdu je napojený na piezoelektrickú keramiku a dokáže zachytiť signál, ktorý keramika vyšle. Keď keramika vyšle príslušný signál, znamená to, že batéria sa zväčšila o viac ako prípustnú hodnotu a bude treba navštíviť servis či vymeniť batériu.

Kedy sa technológia dostane medzi verejnosť?

Patent nazvaný „Battery Expansion Prompt Method and Device“ v preklade znamená „Metóda a zariadenie pre výzvu rozšírenia batérie“ a použitý by mal byť čoskoro. Vďaka oznamovaniu pri zistených abnormalitách u batérií vydržia zariadenia dlhšie a ich užívatelia si ušetria mnohé nepríjemnosti spojené s nečakanými poruchami smartfónov. Predsalen, odkedy sú batérie v domácich prostrediach takmer nevymeniteľné, užívatelia si stav svojej batérie nekontrolujú a je veľmi ťažko rozpoznateľné, či sa batéria náhodou nenachádza v kritickom stave.

Ako rozpoznať nafúknutú batériu?

Nafúknutá batéria dokáže zariadenie úplne znefunkčniť, najčastejším ukazovateľom na jej nadrozmernú veľkosť je vytláčanie displeja. Ako sa batéria zväčšuje, tlačí na ostatné komponenty a najčastejšie je obeťou práve displej. V menej častých prípadov sú to posunuté tlačidlá či medzery medzi krytmi. Druhým indikátorom nafúknutej batérie je zápach, keďže batéria v smartfóne vypúšťa chemikálie, čo môže nakoniec spôsobiť aj vzplanutie zariadenia.

Nafúknutá batéria v smartfóne dokáže byť naozaj nebezpečná a práve preto nás teší, že Xiaomi pracuje i v tomto smere na bezpečnosti užívateľov. Veríme, že Xiaomi svoj patent využije v zariadeniach už čoskoro.

Mohlo by vás tiež zaujímať